Dzisiaj bardzo nietypowo – i tu pewnie nie ma zaskoczenia, ponieważ wieść się rozniosła szeroko, na świat cały. Zostałem ambasadorem marki BIOnly Roots.
Postanowiłem jednak Was trochę pomęczyć moim pisaniem i podejść do tematu znacznie szerzej, czyli jak zwykle dużo pisania – dużo czytania, dużo wiedzy.
W dzisiejszej epopei mowa będzie o oleju makowym, który wykazuje działanie pro-zdrowotne, a dodatkowo bardzo mocno wpływa na urodę, odżywia, regeneruje włosy oraz zapobiega powstawaniu zaskórników na twarzy. Zainteresowanie tym specyfikiem przez kobiety, jak mężczyzn wzrasta z każdym rokiem.
Chcesz wiedzieć więcej czytaj dalej ;)
Lecimy po kolei, dawno, dawno temu hehehe.. Roślina, z której wytwarzany jest ten cudowny specyfik to mak, pochodzi z Azji oraz wschodniej części Morza Śródziemnego. Każda główka ma 5 – 6 cm długości oraz 4 cm szerokości, zawiera bardzo dużo drobnych nasion, które mają szerokie zastosowanie. Żeby pozyskać 1 litr tego złotego płynu trzeba sprasować ok. 4 kg nasion.
Jedno z najstarszych podań wskazuje, że olej makowy mógł być wykorzystywany do malowania obrazów już w 650 roku naszej ery, (jaskinia w Afganistanie).
W XIX w głównej mierze był wykorzystywany w kuchni, jako środek do farb i lakierów oraz do produkcji mydła.
W XX wieku głównymi producentami oleju makowego były Francja i Niemcy. Produkowały łącznie 60 000 000 kg oleju rocznie (wykorzystywały mak importowany z krajów Azji).
W XX wieku olej makowy z dodatkiem jodu był stosowany w radiologii medycznej, jako środek kontrastowy do tomografii komputerowej ludzi. Jodowany olej makowy jest stosowany w terapii niedoboru jodu oraz w procesie leczenia nowotworów.
Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o opium.. Czyli silnej substancji psychoaktywnej powstającej z mleczka makowego. Znana jest ludziom od tysięcy lat i była wykorzystywana już w Egipcie, Rzymie, Persji, Indiach oraz Chinach. Stosowana jako środek silnie znieczulający podczas operacji chirurgicznych, jako środek uśmierzający ból oraz odurzający - paląc razem z tytoniem lub spożywając w formie nalewek, zwanej laudanum. O opium więcej w innym poście ;)
Wróćmy jednak do tematu. Czym jest olej makowy i co takiego cennego zawiera w sobie? Jak już pisałem wcześniej nasiona maku są prasowane i ucierane z wodą. Do takiej naturalnej emulsji producent według własnego uznania może dodać różne substancje lecznicze.
WŁAŚCIWOŚCI OLEJU MAKOWEGO SPOŻYWCZEGO
- duża zawartość witamin E, z grupy B, (ryboflawina, kwas pantotenowy, niacyna, tiamina, kwas foliowy),
- wspomaga wchłanianie witaminy A,
- chroni przed rozwojem miażdżycy, powstawaniem zakrzepów w żyłach, skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, (kwas oleinowy, linolenowy, linolowy),
- na wypryski, rany, odleżyny ( w polaczeniu z wyciągami z ziół z dziurawca, babki, żółtnicy, żywokostu, miodunki, kurdybanka),
- na owrzodzenia (stosowany z pastą cynkową oraz tranem),
- podnosi odporność,
- stosowany w trakcie leczenia cukrzycy, hiperlipidemii, hipercholesterolemii,
- obniża ryzyko wystąpienia sklerozy,
- obniża ryzyko wystąpienia zatorów naczyniowych,
- regeneruje tkanki nabłonkowe (w układzie pokarmowym, oddechowym, moczowym, płciowym),
KUCHENNE ZASTOSOWANIE OLEJU MAKOWEGO
Ten popularny produkt w sklepach ze zdrową żywnością, idealnie sprawdza się jako doskonały dodatek do sosów, sałatek, marynat. Dodawany również do farszu i makaronów. Idealnie nadaje się też do pieczenia ryb w niskich temperaturach. No i nie zapominajmy o Świątecznym makowcu – prawdziwy rarytas..
NO I DŁUGO WYCZEKIWANE, NIE TYLKO PRZEZ PANIE, WŁAŚCIWOŚCI KOSMETYCZNE
- doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji ciała i skóry głowy,
- idealnie nadaje się do regeneracji twarzy, włosów i zarostu,
- wzmacnia kruche naczynia krwionośne,
- zapobiega powstawaniu zaskórników,
- usprawnia mikrokrążenie i poprawia skład wydzielanego łoju, dzięki czemu skóra jest gładsza, elastyczniejsza, a ewentualne bruzdy mniej widoczne,
- z powodzeniem można wykorzystać w pielęgnacji małych dzieci,
- szampon z dodatkiem oleju makowego redukuje suchość skóry głowy i włosów, wygładza i wzmacnia włosy, ma działanie naprawcze i wzmacniające,
- i coś z mojej półki olejek do brody na bazie oleju makowego odżywia, pielęgnuje i zmiękcza zarost, a także łagodzi stany zapalne skóry, do tego nie pozostawia tłustej warstwy ;P
Moim skromnym zdaniem uważam, że olej makowy powinien znaleźć swoje stałe miejsce w kuchni oraz w łazience. Dzięki niesamowitemu bogactwu witamin i minerałów, jako dodatek do potraw o lekko orzechowym smaku oraz jako kosmetyk dbający o naszą skórę oraz włosy.