niedziela, 27 września 2020

OLEJ MAKOWY - NIESAMOWITE WŁAŚCIWOŚCI

 Dzisiaj bardzo nietypowo – i tu pewnie nie ma zaskoczenia, ponieważ wieść się rozniosła szeroko, na świat cały.  Zostałem  ambasadorem marki BIOnly Roots.

Postanowiłem jednak Was trochę pomęczyć moim pisaniem i podejść do tematu znacznie szerzej, czyli jak zwykle dużo pisania – dużo czytania, dużo wiedzy.

W dzisiejszej epopei mowa będzie o oleju makowym, który wykazuje działanie pro-zdrowotne,  a dodatkowo bardzo mocno wpływa na urodę, odżywia, regeneruje włosy oraz zapobiega powstawaniu zaskórników na twarzy. Zainteresowanie tym specyfikiem przez kobiety, jak mężczyzn wzrasta z każdym rokiem. 

Chcesz wiedzieć więcej czytaj dalej ;)

Lecimy po kolei, dawno, dawno temu hehehe.. Roślina, z której wytwarzany jest ten cudowny specyfik to mak, pochodzi z Azji oraz wschodniej części Morza Śródziemnego. Każda główka ma 5 – 6 cm długości oraz 4 cm szerokości, zawiera bardzo dużo drobnych nasion, które mają szerokie zastosowanie. Żeby pozyskać 1 litr tego złotego płynu trzeba sprasować ok. 4 kg nasion. 

Jedno z najstarszych podań wskazuje, że olej makowy mógł być wykorzystywany do malowania obrazów już w 650 roku naszej ery, (jaskinia w Afganistanie). 

W XIX w głównej mierze był wykorzystywany w kuchni, jako środek do farb i lakierów oraz do produkcji mydła. 

W XX wieku głównymi producentami oleju makowego były Francja i Niemcy. Produkowały łącznie 60 000 000 kg oleju rocznie (wykorzystywały mak importowany z krajów Azji). 

W XX wieku olej makowy z dodatkiem jodu był stosowany w radiologii medycznej, jako środek kontrastowy do tomografii komputerowej ludzi. Jodowany olej makowy jest stosowany w terapii niedoboru jodu oraz w procesie leczenia nowotworów. 

Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o opium.. Czyli silnej substancji psychoaktywnej powstającej z mleczka makowego. Znana jest ludziom od tysięcy lat i była wykorzystywana już w Egipcie, Rzymie, Persji, Indiach oraz Chinach. Stosowana jako środek silnie znieczulający podczas operacji chirurgicznych, jako środek uśmierzający ból oraz odurzający - paląc razem z tytoniem lub spożywając w formie nalewek, zwanej laudanum. O opium więcej w innym poście ;)

Wróćmy jednak do tematu. Czym jest olej makowy i co takiego cennego zawiera w sobie? Jak już pisałem wcześniej nasiona maku są prasowane i ucierane z wodą. Do takiej naturalnej emulsji producent według własnego uznania może dodać różne substancje lecznicze. 

WŁAŚCIWOŚCI OLEJU MAKOWEGO SPOŻYWCZEGO

- duża zawartość witamin E, z grupy B, (ryboflawina, kwas pantotenowy, niacyna, tiamina, kwas foliowy),

- wspomaga wchłanianie witaminy A,

- chroni przed rozwojem miażdżycy, powstawaniem zakrzepów w żyłach, skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, (kwas oleinowy, linolenowy, linolowy),

-  na wypryski, rany, odleżyny ( w polaczeniu z wyciągami z ziół z dziurawca, babki, żółtnicy, żywokostu, miodunki, kurdybanka),

- na owrzodzenia (stosowany z pastą cynkową oraz tranem),

- podnosi odporność,

- stosowany w trakcie leczenia cukrzycy, hiperlipidemii, hipercholesterolemii,

- obniża ryzyko wystąpienia sklerozy,

- obniża ryzyko wystąpienia zatorów naczyniowych,

- regeneruje tkanki nabłonkowe (w układzie pokarmowym, oddechowym, moczowym, płciowym),

KUCHENNE ZASTOSOWANIE OLEJU MAKOWEGO

Ten popularny produkt w sklepach ze zdrową żywnością, idealnie sprawdza się jako doskonały dodatek do sosów, sałatek, marynat. Dodawany również do farszu i makaronów. Idealnie nadaje się też  do pieczenia ryb w niskich temperaturach. No i nie zapominajmy o Świątecznym makowcu – prawdziwy rarytas..

NO I DŁUGO WYCZEKIWANE, NIE TYLKO PRZEZ PANIE, WŁAŚCIWOŚCI KOSMETYCZNE

- doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji ciała i skóry głowy,

- idealnie nadaje się do regeneracji twarzy, włosów i zarostu,

- wzmacnia kruche naczynia krwionośne,

- zapobiega powstawaniu zaskórników,

- usprawnia mikrokrążenie i poprawia skład wydzielanego łoju, dzięki czemu skóra jest gładsza, elastyczniejsza, a ewentualne bruzdy mniej widoczne,

- z powodzeniem można wykorzystać w pielęgnacji małych dzieci, 

- szampon z dodatkiem oleju makowego redukuje suchość skóry głowy i włosów, wygładza i wzmacnia włosy, ma działanie naprawcze i wzmacniające,

- i coś z mojej półki olejek do brody na bazie oleju makowego odżywia, pielęgnuje i zmiękcza zarost, a także łagodzi stany zapalne skóry, do tego nie pozostawia tłustej warstwy ;P

Moim skromnym zdaniem uważam, że olej makowy powinien znaleźć swoje stałe miejsce w kuchni oraz w łazience. Dzięki niesamowitemu bogactwu witamin i minerałów, jako dodatek do potraw o lekko orzechowym smaku oraz jako kosmetyk dbający o naszą skórę oraz włosy. 








niedziela, 6 września 2020

AWANTURA O SZPILKI

 Klasyczne szpilki są podstawowym i nieodzownym elementem kobiecej garderoby. Zapewne otwierając niejedną kobiecą szafę znajdziemy w niej tony butów, a wśród nich chociażby jedną parę szpilek. Szpilki tym samym wywołują frywolne skojarzenia i działają bardzo podniecająco na znaczną cześć facetów – teoretycznie nazwać można to fetyszem, aczkolwiek w dzisiejszych czasach taki fetysz, to żaden fetysz. Niezależnie z jakiego powodu Drogie Panie nosicie buty na wysokim obcasie, czy jest to wasza nieodzowna cześć garderoby, outfit’u w pracy lub chcecie zawrócić w głowach Waszym mężczyznom, albo najzwyczajniej w świecie lubicie i nie możecie się bez nich obejść, warto poznać odrobinę ich historii oraz to w jaki sposób wpływają na Wasze zdrowie..

W poprzednim wpisie tego nie było i aż się sobie dziwię dlaczego?! 

Więc teraz szybko lecę z podwójnym uderzeniem, czyli mały rys historyczny :P

Pierwsze buty na wysokim obcasie datuje się na ponad 1000 lat p.n.e. I od razu strzał w twarz dla panów, ponieważ to dla nich były przeznaczone, czyli dla osób pracujących w rzeźniach w starożytnym Egipcie. Miały zapobiegać ubrudzeniu stóp podczas uboju zwierząt. W starożytnym Egipcie były też noszone przez klasę wyższą, co miało podkreślać przynależność do niej. Równolegle perscy jeźdźcy nosili takie celem zapobiegania wysunięcia się stopy ze strzemienia.

Starożytna Grecja oraz Rzym też nie pozostawały w tyle. Grecy używali butów na wysokim obcasie bądź koturnie głównie podczas wystawiania sztuki teatralnej – podkreślało to głównie status odgrywanej postaci. U Rzymian zaś buty na takim podwyższeniu zarezerwowane były dla kobiet lekkich obyczajów. 

Ponowny rozkwit zainteresowania butami na wysokim obcasie nastąpił w XV wiecznej Europie, gdzie buty te znowu oznaczały status społeczny. Uważa się też, że były noszone głównie przez mężatki pokazujące w ten sposób zmianę stanu cywilnego.

Mimo iż wysokie buty cieszyły się większym lub mniejszym zainteresowaniem, dopiero na przełomie XIX i XX w, obcas zaczął ewoluować i robił się coraz smuklejszy. Szpilki miały za zadanie wysmuklić nogę oraz optycznie zmniejszyć stopę. W Ameryce pod koniec  XIX w, otworzono pierwszą fabrykę szpilek. Co bardzo ciekawe, uważano wtedy szpilki jako wyrób medyczny, który miał za zadanie łagodzić bóle kręgosłupa i wymuszać prawidłową postawę. 

A czy tak jest w rzeczywistości? Jaki wpływ wywierają na Wasze zdrowie kochane Panie? Odpowiedź znajdziecie poniżej ;)

Patrząc na problem pod kątem anatomii oraz fizjologii, takie buy nie powinny być w ogóle wymyślone. Pracując na co dzień z kobietami, które chodzą dosyć często na wysokim obcasie dostrzegam wiele problemów, bóle pleców, kłopoty ortopedyczne, ginekologiczne dolegliwości, gastryczne i wiele, wiele innych. 

No to lecimy z tym po kolei zaczynamy od dołu:

STOPA

¾ masy ciała spoczywa na przedniej części stopy. Dopływ krwi oraz przebieg limfy zostaje utrudniony przez co powstają obrzęki. Obniżeniu ulega łuk poprzeczny stopy a I i V kość śródstopia ulega elewacji. To wszystko powoduje osłabienie mięśni: zginacza długiego palucha, strzałkowych oraz piszczelowych, a w konsekwencji prowadzi to do płaskostopia oraz do powstawania halluksów. Z drugiej strony zgrubieniu i usztywnieniu ulega ścięgno Achillesa, brzuchaty łydki, płaszczkowaty. Jest to przyczyną wzrostu ciśnienia w naczyniach krwionośnych oraz wzrasta ryzyko powstawania żylaków. 

KOLANA I BIODRA

Wysokie ustawienie guza piętowego będzie powodować przeprosty w kolanach, co jest przyczyną zwiększenia się przodopochylenia miednicy. Powierzchnie stawowe zużywają się znacznie szybciej, mięsień prosty uda, naprężacz powięzi szerokiej, pośladkowy średni, biodrowo lędźwiowy, czworoboczny lędźwi ulęgną przeciążeniu oraz skróceniu. Mięśnie brzucha, pośladkowy wielki, kulszowo-goleniowe, ulegną wydłużeniu oraz osłabieniu. Krew oraz limfa znowu ma utrudniony przepływ. Efektem tego jest wzrost ciśnienia krwi w okolicach macicy oraz odbytnicy. Konsekwencje dosyć ciekawe, ponieważ wzrasta prawdopodobieństwo dorobienia się hemoroidów, mięśniaków oraz bolesnych miesiączek. 

NARZĄDY WEWNĘTRZNE

Poprzez zwiększone przodopochylenie miednicy narządy wewnętrzne przesuwają się ku przodowi. Efektem tego może być problem z zajściem w ciąże, nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki, bolesne stosunki, płytki oddech oraz bóle głowy. 

KRĘGOSŁUP

Mięsień czworoboczny lędźwi, prostownik grzbietu, mostkowo-obojczykowo-sutkowe, stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie podpotyliczne ulegają skróceniu oraz przeciążeniu. Zwiększają się krzywizny anatomiczne naszego kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Może to powodować ucisk na korzenie nerwowe. Pojawia się ból. Regularne obciążanie w taki sposób kręgosłupa, może skutkować jego uszkodzeniem. Może nastąpić też zwężenie kanału kręgowego co prowadzi do ucisku na rdzeń kręgowy.

Ponadto brak amortyzacji w takich butach powoduje duży stopień wstrząsów, które wędrują po miednicy, po wszystkich stawach kręgosłupa. Jest to tez niebezpieczne dla płynu mózgowo-rdzeniowego, naczyń krwionośnych okolic głowy oraz dla samego mózgu. 

MOJA RADA

Drogie Panie, jeżeli już jesteście w pewien sposób „zmuszone” do założenia takich butów na dłuższy czas proponuję:

- do pracy dojechać w wygodnych butach, a obcasy założyć już na miejscu,

- w ciągu dnia warto chociaż na chwilę zdjąć buty i rozmasować stopę piłeczką tenisową,

- chodzimy na boso po nierównym podłożu,

- na salach treningowych warto jest ćwiczyć na boso,

- rozciągamy ścięgno Achillesa oraz mięśnie łydek,

- wykonujemy aktywny trening stóp,

- warto też „posiedzieć” na piłce gimnastycznej – dzięki czemu wymuszamy pracę mięśni w okolicy miednicznej,

- stosujemy żele i kremy dla zmęczonych stóp oraz nóg.

NOTKA

Kochane Panie wysokie buty zawsze będą domeną kobiet. Są niesamowicie kobiece, pokazują figurę, seksapil,  pewność siebie. Mężczyźni zaś kochają kobiety w szpilkach. Tylko niech to nie będzie codziennością – bo się znudzi.. A okazjonalne założenia wysokich obcasów nie osłabi Waszych mięśni i nie wywoła wyżej opisanych zmian. Tym bardziej, jeśli jesteś Kobietą trenującą oraz aktywną fizycznie. 


CIEKAWOSTKA

Marilyn Monroe posiadała zawsze jedną szpilkę krótszą od drugiej, tak aby jej biodra kołysały się z większym natężeniem. 


-Tak więc przeznaczeniem mężczyzny jest polowanie - powtarza Yvette.

-A co jest przeznaczeniem kobiety?

-Kupowanie butów.

Eric Jerome Dickey "Inna kobieta"