Obecny stan wiedzy poparty rzetelnymi badaniami naukowymi, przedstawia wiele pozytywnych skutków uprawiania aktywności fizycznej, co niejednokrotnie przedstawiane jest przez cywilizacje starożytne np. Grecje albo Asyrie bądź Persje.
Tak, tak, jak słusznie zauważyliście uwielbiam przytaczać te nieprzemijające mądrości.
No to lecimy z tematem.
Jak mawiał „Ojciec medycyny” Hipokrates najbezpieczniejszą i najpewniejszą drogą do utrzymania zdrowia jest właściwe dbanie o odpowiedni ruch oraz właściwą ilość zdrowych posiłków.
A co o pozytywnych wpływach aktywności fizycznej mówią nam współcześni?
J. Brankiewicz, W. Osiński, P. Drabik, I. Kiełbasiewicz wspólnie stwierdzają, że taką aktywność fizyczną podejmuje się dla przyjemności, rekreacji i zdrowia, poprawy zdolności wysiłkowej, zdobywania specjalnych sprawności i umiejętności fizycznych, zapobiegania powstawaniu chorób cywilizacyjnych (poprawa sprawności układu krążenia, ruchowego, oddechowego, przeciwdziałania stresowi psychicznemu), zwiększeniu korzystnych wpływów na zdolność do pracy fizycznej i umysłowej.
Na krótkie podsumowanie wstępu mogę dodać, że obecnie istnieje bardzo duża ilość dowodów naukowych wskazujących na osiąganie następujących korzyści przez osoby aktywne fizycznie:
A oto „krótka” lista dotycząca tylko bezpośrednio pracy mózgu:
- zachowanie funkcji kognitywnych (poznawczych),
- zmniejszenie ryzyka depresji,
- zmniejszenie ryzyka demencji,
- poprawa jakości oraz funkcjonowania układu nerwowego zwłaszcza OUN,
- działa przeciwzapalnie i neuroprotekcyjnie na komórki mózgu,
- wpływa na właściwy rozwój struktur układu nerwowego w każdym wieku,
- wspomaga rehabilitacje poudarową,
- wpływa na zmniejszenie deficytów na skutek niedokrwienia,
- zapobiega dalszemu rozwojowi chorób przewlekłych na ch. Parkinsona,
- niższe poziomy stresu,
- lepsza jakość snu,
- lepszy obraz własnej osoby oraz poczucie własnej wartości,
- większy entuzjazm i optymizm.
Jak widać sporo tego, a to jeszcze nie wszystko!!
FAKTY NIE MITY!!
Może i ciężko będzie w to uwierzyć, ale jak twierdzi John J. Ratey, profesor psychiatrii Szkoły Medycznej Harvardu – ruch wykazuje znacznie większy wpływ na kondycję naszej psychiki niż ciała.
Kolejnym faktem jest proces neurogenezy, czyli tworzenia się nowych komórek nerwowych w mózgu – do niedawna sądzono, że jest on niemożliwy, (uważano, że komórki nerwowe powstają raz, dzielą się raz i koniec). Oczywiście proces ten odbywa się tylko w niektórych rejonach mózgu np. w hipokampie, zwanym Rogiem Ammona – tak znowu moje zamiłowanie do starożytności.. A wracając do tematu, hipokamp jest odpowiedzialny za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, a także uczenie się i zdolność orientacji w przestrzeni.
Ruch ma także przeogromny wpływ na astrocyty, czyli komórki glejowe, czyli struktury scalające komórkowe środowisko w mózgu, (od greckiego słowa glia –klej).
A ich funkcje to:
- współtworzenie bariery krew-mózg,
- pełnienie ważnej roli w odżywianiu komórek nerwowych składnikami odżywczymi transportowanymi układem krążenia,
- syntetyzują wiele istotnych enzymów używanych m.in. do wytwarzania neuroprzekaźników,
- tworzą osłonki mielinowe aksonów,
- pełnia funkcje ochronne,
- najnowsze badania pokazują, że potrafią przekazywać impulsy, komunikować się oraz gromadzić informacje.
CO Z TĄ PAMIĘCIĄ??
Rosnąca liczba badań naukowych coraz bardziej pokazuje nam, że ruch ma istotny wpływ na naukę nowych czynności oraz zapamiętywanie. Dzieje się to poprzez tworzenie się nowych synaps i połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi. Liczne metaanalizy , (59 badań do 1947 do 2009), oraz inne badania naukowe wykazały pozytywny związek pomiędzy ćwiczeniami fizycznymi a uwagą, szybkością przetwarzania informacji oraz zapamiętywaniem
A CO ZE SPORTOWCAMI??
U sportowców kluczowe znaczenie odgrywa białko BDFN - neurotroficzny czynniki wzrostu pochodzenia mózgowego - oznacza, że odżywia mózg i umożliwia jego prawidłową pracę.
BDFN jest mocno związany z prawidłowym działaniem chemii naszego mózgu – neuroprzekaźników. Odgrywa bowiem kluczową rolę w funkcjonowaniu synapsy, czyli struktury, która jest niezbędna do przekazywania sygnałów chemicznych pomiędzy neuronami. Ponadto wykazano, że znacząco poprawia on zdolność uczenia się nowych elementów ruchowych i zwiększa „odczuwanie świadomości swojego ciała”.
MÓZG DZIECKA
Naukowcy dowiedli, że umiarkowana aktywność ma znaczący wpływ na poprawę pracy mózgu dzieci, a zwłaszcza dotyczącą wyników szkolnych, liczenia, pisania i czytania. Aktywność taka zwiększa dopływ krwi do mózgu, a wraz z nią dostarczane są substancje odżywcze i tlen, które pobudzają jego aktywność, wspierając koncentrację i kreatywność - zaznacza dr Sylwia Nowacka Dobosz.
MÓZG DOROSŁEGO
Aktywność fizyczna, która jest podejmowana świadomie a przede wszystkim systematycznie pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem, sprawnością fizyczna oraz intelektualną. Do tego mogę dodać, że wspomaga produkcję hormonów szczęścia, oraz pomaga wyregulować produkcję kortyzolu, który niestety w dzisiejszych czasach jest produkowany w nadmiarze.
Pomaga to w łagodzeniu odczucia bólu, poprawia nastrój a nawet daje poczucie euforii –
tu w szczególności po zakończeniu treningu u moich podopiecznych, że przeżyli do końca treningu 😛. Dodać do tego należy, to iż coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na dobry nastrój oraz kreatywność, którą niesie ze sobą uprawianie aktywności fizycznej.
MÓZG SENIORA
Prowadzone liczne badania wykazały, że jedną z przyczyn Alzheimera jest niewystarczająca aktywność fizyczna. Osoby trenujące systematycznie są o wiele mniej narażone na tą oraz inne choroby neurodegeneracyjne. Wieloletnie badanie przeprowadzone przez naukowców na University of Miami na Florydzie pokazało, że mózgi seniorów, którzy ćwiczą regularnie i odpowiednio intensywnie, są młodsze średnio o 10 lat w porównaniu z grupą rówieśników nieaktywnych fizycznie.
CO ZATEM TRENOWAĆ??
Trening oporowy - ciężary, maszyny, własna masa ciała przeciwdziała zanikowi mięśni oraz utracie siły, a są to bardzo istotne elementy naszej sprawności. Trening aerobowy może nas uchronić przed zespołem metabolicznym oraz chorobami sercowo-naczyniowymi. Wniosek nasuwa się dosyć szybko. Najlepszym sposobem jest kombinacja obydwu rodzajów treningu, oczywiście według możliwości
i indywidualnego zapotrzebowania organizmu.
Najważniejszy fakt jest taki, że oba rodzaje treningów mają wpływ na ekspresje białka i działanie mózgu, o którym już wcześniej pisałem.
WNIOSKI
Nie ma żadnych wątpliwości, że celowana, systematyczna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na cały nasz organizm a zwłaszcza na prawidłową pracę naszego mózgu, zachowanie jego sprawności aż do późnych lat. Chroni również przed chorobami neurodegeneracyjnymi oraz poprawia zdolności poznawcze, wspiera naukę oraz zapamiętywanie.
Więc wchodząc na sale treningową, wychodząc na rower albo inną aktywność na wolnym powietrzu dbamy nie tylko o nasze ciało, ale przede wszystkim o umysł, dzięki czemu pozostaniemy dłużej młodzi, piękni i sprawni nie tylko fizycznie ale i umysłowo.
CIEKAWOSTKA
Najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda regularnie korzysta z usług trenera personalnego,
co okazało się bardzo pomocne w osiągnięciu mistrzostwa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz